З вересня у країнах ЄС набирає сили заборона на закупівлю для роздрібної торгівлі ламп розжарювання по 60 Вт

Такі заходи вводяться, аби зменшити викиди двоокису вуглецю. Натомість, споживачам пропонуть використовувати у побуті енергозберігаючі. Які бувають лампи і в чому їх основна відмінність – у фахівців розпитували наші кореспонденти.

Традиційні лампи розжарювання, які ще звикли називати лампами Ілліча, скоро відійдуть в історію. Продаж останніх на 60 Вт у магазинах Євросоюзу вже заборонили. Виробництво ламп на території ЄС на 100 та 75 Вт вже завершене, така ж доля очікує і на 60-ти ватні. Натомісь, споживачеві пропонують використовувати енергозберігаючі. Такі зміни фахівці ДП «Полтавастандартметрологія» пояснюють вимогами технічного регламенту, що вступив в силу 1 липня 2010 року. Згідно з ним, на етикетуванні ламп має зазначатись ефективність використання електроенергії. Загалом 7 класів 4 від А до G (від найкращого до гіршого відповідно).

/Світлана Шпак, начальник науково-дослідного центру випробування ел.ламп та техн.обладнання ДП «Полтавастандартметрологія»

Згідно з цим регламентом, на лампах має зазначатись фізична величина - сила електричного потоку/

Незалежно від класу, продовжує фахівець, всі лампи мають апробовуватись. На базі їх центру перевіряють як технічні характеристики(зокрема, за допомогою фотометричної кулі), так і безпеки – скрутка і взаємозамінність ламп (розмір цоколя). Назвати несумлінними вітчизняних чи закордонних виробників однозначно не можуть, а ось заборона ЄС на 60-ти ватні лампи, певні, має під собою вагому підставу.

/Світлана Шпак, начальник науково-дослідного центру випробування ел.ламп та техн.обладнання ДП «Полтавастандартметрологія»

Чому ЄС висуває таку вимогу? Тому що лампи на 60 Вт, вони відносять до нижчих класів. До того ж лампи розжарювання більше нагріваються, аніж дають світла/

У магазинах, що спеціалізуються на електриці, говорять: деякі покупці продовжують запасатися старими лампами.

/Олена, продавець магазину

В основному на 60 ВТ купляють/

Серед таких причин, продовжує продавчиня, не останнє місце посідає ціна.

/Олена, продавець магазину

Ціна більша на енергозберігаючі, тому це лякає людей просто/

Лампа на 60 Вт коштує від 2,50 грн, відповідно, того ж рівня, енергозберігаюча – від 14-ти. Втім, саме на останню дається гарантія і служитиме вона довше. До того ж, економить електроенергію до 80%. Законодавчі зміни стимулюватимуть людей до того, аби в домівках світло йшло виключно від енергозберігаючих ламп. З 1 вересня 2012-го року у країнах Євросоюзу набере чинності заборона на продаж 40-ка і 25-ти Вт ламп розжарювання.

Стрічка новин