Ще Петро І полюбляв вести так звані «щоденники погоди»

Відтоді люди, не бажаючи стовідсотково довіряти народним прогностикам, поставили питання вивчення погодніх умов на професійне підгрунтя. 19 листопада метеорологи України відзначають своє професійне свято. 114 працівників Полтавського обласного центру з гідрометеорології святкують його заслужено: підрозділ – одна з найстаріших служб галузі. Організована у 1886 році, Полтавська метеостанція сьогодні знаходиться у тому ж самому місці, а щодо функцій та завдань, нині вони – набагато важливіші.

Дослухатися до примх погоди з професійної позиції почали у Полтаві ще у 1824 році, прізвища Зозулін та Гаєвський до історії так й не увійшли. Стаціонарні спостереження почали проводити згодом на організованій дослідній сільськогосподарській установі. За 120 років сумлінної праці метеорологічна станція кілька разів реорганізовувалася, нині – структура у підпорядкуванні Міністерства з надзвичайних ситуацій. Працю у розрізі надзвичайності й важливості оцінюють нині за рівнем середньої зарплатні бюджетної установи, обладання для дослідів за віком майже раритетне, між тим, коштує недешево, й тому на нові сучасні прибори сподіватися не доводиться. Кожного дня у чітко визначені часи полтавські метеорологи виходять до приборів, аби зафіксовані дані потім передати до Головного центру телезв'язку, а звідти – до Глобальної метеосистеми. Перешкодити цьому не зможуть ні дощ, ні вітер. Ні крадії, що полюбляють дослідницький майданчик, ані перегоріла лампа на стовпі освітлення, яку потім комунальники замінять за тридцять гривень, а тим більше – побутові умови праці, які цивілізована людина уявити собі не може.

Клімат Полтавщини, як стверджуюють синоптики, поблажливий до мешканців: на відміну від інших областей України у нас за рік трапляється 1-2 надзвичайних природних явища.

Зміни у кліматі земної кулі наявні, однак, відзначають спеціалісти центру, зацікавленість в інформації синоптиків у населення й, зокрема, у відповідальних служб – недостатня. Проте трагедію, як правило, упереджують саме прогнози синоптиків. Полтавські спеціалісти горді тим, що за весь період служби жодного разу не дали неправдивої тривоги. Окрім метеорологічних, гідрологічних та агрометеорологічних прогнозів спеціалісти центру проводять ще й геліофізичні, авіаційні, рідіологічні спостереження, ретельно вивчаються стан забруднення атмосферного повітря, поверхневих вод та грунтів. Від інформації фахівців служби залежить чітка праця повітряних служб, аграрного сектору, підприємств промисловості й, нарешті, настрій кожного жителя краю.

Стрічка новин