6-та Всеукраїнська наукова конференція з актуальних питань історії науки і техніки цими днями проходить в агарарній академії

Її мета – відкрити маловідомі факти та імена в українській науці. Презентували на конференції і нове видання, започатковане центром пам'яткознавства – «Питання історії науки і техніки».

На думку одного із доповідачів конференції професора, теоретика фізики Василя Сандаровського проблема сучасної науки – в історії, точніше, в тому, що ще за радянських часів на її сторінки не було вписано сотні імен. Скажімо, наш земляк Микола Пильчеков. Його причетність до відкриття так званих Х-променів доведена патентами. Саме він звів час, за який робиться рентген, до кількох секунд. Микола Пильчеков також був творцем такої науки як радіокерування. Ще один безпідставно забутий науковець – Борис Грабовський, син відомого письменника. Йому належить ідея електронного телебачення. Якщо ім'я батька Павла Грабовського є у підручниках з літератури, то ім'я Бориса Грабовського, як і Миколи Пильчекова, у відповідних посібниках не згадується. Ще одна проблема, щоправда, сучасної науки – відсутність орфіційної державної реєстрації відкриттів. Практично кожен науковець – теоретик чи практик – з цим стикався. Приміром, професор Василь Сандаровський впевнений, з його праці нахабно переписали 100 сторінок без будь-яких посилань. Він вважає, зарадити цьому можна, але спільними зусиллями влади і науковців.

/Василь Сандаровський, професор

Це питання повинно підніматися у Верховній раді, на засіданні Кабміну, цим повинна перейматися професорська еліта та Міністерство освіти

Конференція, яка проходить в аграрній академії, покликана повернути в українську історію й імена тих, хто творив в еміграції. Наші сусіди – росіяни – у цьому питанні значно активніші. Вони не лише повертають імена своїх науковців, але й наших. Так сталося із Сергієм Виноградським, який народився в Україні, згодом виїхав до Франції, а в Росії провів всього 3 роки. Сьогодні, говорить Василь Сандаровський, влада почала звертати хоч якусь увагу на історію науки, зокрема в Секретаріаті Президента обговорювалася ідея створення музею видатних українців.

Стрічка новин