Відомій у світі Полтавській гравіметричній обсерваторії виповнилося 95 років

Сьогодні ми продовжуємо розповідь про Полтавську гравіметричну обсерваторію – наукову установу, яка зробила Полтаву відомим у світі науковим центром гравіметричних й астрономічних спостережень і досліджень. У квітні цього року виповнилося 95 років від дня  заснування.

На території Полтавської гравіметричної обсерваторії, заснованої ще 1926 року, найбільшу увагу привертають численні астрономічні павільйони. Це оригінальні споруди різного віку та різних конструкцій. В них відкривається дах та знаходиться якийсь астрономічний прилад. Звісно, переважно це телескопи. Є ті, що збереглися з часу заснування наукового закладу, – з 20-30-х років минулого століття, та сучасні.

Микола Тищук, науковець-астроном Полтавської гравіметричної обсерваторії    

- Це павільйон, в якому знаходиться потужний телескоп – астрограф. Він використовувався нами для фотографічних спостережень окремих ділянок зоряного неба, фотографування. І потім по тих астрономічних негативах визначалися з великою точністю координати зірок.

Останні років десять через цей телескоп-астрограф екскурсанти, гості Полтавської гравіметричної обсерваторії мають можливість спостерігати за Місяцем, зорями та планетами. А директор закладу зазначає, що серед найбільших досягнень науковців – проведення астрономічних спостережень за змінами осі обертання Землі в часі.

Михайло Лубков, директор Полтавської гравіметричної обсерваторії

- Була зроблена дуже велика робота, отримані дуже великі широтні ряди спостережень, які дозволили вирішувати не лише фундаментальні, але й практичні завдання. Наприклад, проблема навігації, вона тісно пов’язана із зміною широти в часі. Полтавська гравіметрична обсерваторія в ті часи, коли ще не було космічної геодезії, супутників, якраз дуже плідно вирішувала цю проблему.

В яблуневому саду обсерваторії є й три довоєнні астрономічні павільйони, де колись знаходилися, чи є й зараз різні прилади. Наприклад, ось в цьому науковці користувалися зеніт-телескопом німецької фірми «Цейс».

Микола Тищук, науковець-астроном Полтавської гравіметричної обсерваторії  

- Цей телескоп був створений в 1926 році, в 1935-му він був отриманий обсерваторією і був встановлений в цьому павільйоні. Були випробування, вдосконалення, і з 1939 року йшли безперервні спостереження яскравих і не дуже зенітних зірок і вдень, і вночі аж до 1997 року.

На початку 30-х років минулого століття розвиток астрономічних робіт в обсерваторії був зупинений у зв’язку з розгулом політичних репресій. У 1938 році в установі знову закипіла наукова робота. З 1939 і до середини 1941 року на зеніт-телескопі велися регулярні спостереження за двома яскравими зенітними зірками, розповідає Микола Тищук. В 1941, коли розпочалася Друга світова війна, була проведена евакуація на Схід цінних інструментів і обладнання. Після звільнення Полтави від ворога, в 1944 році, тут знову розпочалися астрономічні спостереження. А через 20 років науковці в цьому павільйоні почали користуватися найбільшим телескопом АВР-2. 

Микола Тищук, науковець-астроном Полтавської гравіметричної обсерваторії    

- Його збільшення 300 крат, тобто, 300 разів. Він використовувався з 1960-х років до останнього часу для астронометричних спостережень покриття зірок Місяця. І оці моменти, коли Місяць, рухаючись навколо Землі по небу, закриває своїм тілом зірки, оті моменти фіксувалися.

А ще Полтавська гравіметрична обсерваторія тричі була першою у світі за обсягами виконаних спостережень покрить зірок Місяцем. Програми таких спостережень складалися в Україні, Японії, Великобританії і США. 

Стрічка новин