Як пройшла акція «Прапори мають бути в Полтаві!»

Першого травня у Полтаві на Монумент Слави знову повернули державний жовто-блакитний та червоно-чорний стяги. Активісти, які це роблять вже сім років поспіль, зазначають: це нагадування про те, що в країні триває російсько-українська війна, і полтавці шанують пам’ять загиблих захисників, підтримують тих, хто стримує військову агресію на Сході України. Акцію під назвою «Прапори мають бути в Полтаві» телеканал «Центральний» транслював у прямому ефірі. А зараз ми пропонуємо вам почути деякі з думок її учасників.

Заздалегідь до початку анонсованої події у Корпусному парку, що в самому центрі Полтави, почали збиратися люди. Сюди привезли й автівку з вишкою. Така ж вишка була й 24 серпня 2014 року, пригадує правозахисник Анатолій Банний. Тоді о сьомій ранку він та ще кілька полтавців першими повісили прапор над орлом. Першим замайорів державний стяг України, що передали до Полтави бійці батальйону «Азов», які тоді щойно вийшли з-під Іловайська, пригадує волонтер.  

Анатолій Банний, правозахисник

- Гуляли там родини колишніх радянських офіцерів, і вони так неприязно до цього віднеслись, казали: «Сволочі, що виробите, ви оскверняєте пам’ятник», їх попросили: чемодан, вокзал, Москва. А от ішли араби, і мені запам’яталося, коли вони побачили державний прапор над орлом, то вони почали вигукувати «Слава Україні!» і співати славнозвісну пісню про Путіна.

Промовці нагадували, що «орел» – це пам'ятник російській зброї. Його встановили, як закріплення окупації України в 1709 році. А прапори на пам'ятнику російській зброї – це символ боротьби проти агресора, який у свій час гарантував нашій державі територіальну цілісність в Будапешті.

Анатолій, учасник бойових дій на Сході України

- У мене на хаті теж висять два прапори: жовто-блакитний і червоно-чорний, це кров, пролита на землю, яку я теж проливав за нашу свободу.

Анатолій Банний, правозахисник

- Нам зазначають, що це пам’ятка архітектури, тут нічого не повинно бути. Ми цільове призначення пам’ятки не змінюємо, у законі не зазначено про те, чи може, чи ні громадянин підняти прапор над орлом, ми маємо право це робити, якщо йти за аналогією, то лейтенант Радянської Армії, українець Берест, він не мав право піднімати тоді прапор перемоги над Рейхстагом.

Над символом російського колоніалізму, російської зброї мають майоріти українські символи, вважає і регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар.

Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській обл.

- Настав час провести дискусію, чи взагалі цей «орел» має бути в центрі міста, у публічному просторі. Чи може в межах політики декомунізації перенести його в музей Полтавської битви. А на місці «орла» мав би бути наш український герб – золотий український тризуб.

Юліан Матвійчук, депутат Полтавської міськради

- Певний символізм, який існує, саме на пам’ятник руської слави  українського прапора і прапора боротьби за нашу незалежність, є певним символом в той момент коли йде російсько-українська війна. Ви подивіться на полтавців, які здебільшого забули, що в нас гинуть хлопці на Донбасі, і деколи люди забувають про це, а хлопцям підтримка ця необхідна постійна, емоційна, моральна. Я чесно, особисто я, також особисто буду їх знімати з хлопцями, коли війна закінчиться нашою перемогою.

Лише у квітні прапори з цього монументу знімали двічі, тож зараз і вдень, і особливо вночі їх охоронятимуть добровольці, представники кількох громадських організацій.

Стрічка новин