Змінити "по-батькові": як це зробити і чому вам можуть відмовити

Змінити "по-батькові": як це зробити і чому вам можуть відмовити

Змінити ім'я свого батька в паспорті можна з 16-річного віку, але за згодою одного з батьків це можна зробити і на 2 роки раніше. 

Однак одного бажання для цього недостатньо – мають бути вагомі причини, пояснюють в Міністерстві юстиції України, пише УП.Життя. 

Державні органи можуть дозволити змінити по-батькові, якщо:

  • другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини;
  • відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.

Якщо один із батьків заперечує бажання дитини змінити по-батькові, тоді це має вирішуватися в органах опіки або в суді. Під час суперечки суд має враховувати, чи виконує тато свої батьківські обов'язки, а також усі інші обставини, що "засвідчують зміну по-батькові інтересам дитини". 

Якщо у вас виникло бажання змінити дані в графі "по-батькові", тоді варто звернутися у відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання. 

Громадяни, які перебувають за кордоном, можуть зробити це в дипломатичних представництвах або консульській установі України, в котрій перебувають на постійному консульському обліку. 

Список документів, які потрібно взяти з собою разом з заявою про зміну "по-батькові": 

  • паспорт і свідоцтво про народження заявника;
  • свідоцтво про шлюб (у разі коли заявник перебуває у шлюбі) або про розірвання шлюбу (у разі коли шлюб розірвано);
  • свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
  • свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;
  • свою фотокартку;
  • квитанцію про сплату державного мита.

Така процедура коштує всього у 5 грн 10 коп. Якщо ж забажаєте ще раз змінити свої персональні дані, то доведеться сплатити 51 грн.

Так, право змінювати не лише ім'я чи прізвище за власним бажанням, але і по-батькові, українці отримали з 1 січня 2021 року. 

Станом на 18 лютого органи юстиції отримали 572 заяви, але задовільнили з них лише п'яту частину, тобто за півтори місяці 114 українців змінили своє "по-батькові". 

Найбільше – у Харківській (14 осіб), Дніпропетровській областях (12 осіб) та в місті Києві (11 осіб).

Стрічка новин