Чому Новий рік святкують 1 січня: історичні факти і головні традиції

Чому Новий рік святкують 1 січня: історичні факти і головні традиції

Новий рік - одне з найулюбленіших свят усіх жителів планети. У багатьох країн Новий рік настає 1 січня. Однак не всі знають, чому саме ця дата стала святковою, адже так було не завжди.

Вперше Новий рік стали святкували мешканці Месопотамії. Вперше він був історично задокументований в третьому тисячолітті до нашої ери. Там свято відзначали в день сонячного весняного рівнодення. Месопотамці вірили, що в цей день настає нове життя і вся природа прокидається від зимового сну.

У Месопотамії Новий рік святкували в кінці березня. У цю ніч влаштовували маскаради і карнавали. Святкування тривало протягом 12 днів. Пізніше традицію святкування Нового року підхопили жителі стародавньої Греції і Єгипту. Потім свято стали відзначати римляни.

Новий рік за юліанським календарем

У 46 році до нашої ери відомий римський імператор Юлій Цезар наказав створити календар, в якому рік починався з 1 січня. Варто зазначити, що така дата була обрана просто так, адже в цей день відбулося перше молодик після зимового сонцестояння. Новий календар, створений відомим римським астрологом Созігеном, став зватися Юліанський. Крім того, перший місяць нового року почали називати січень. Таку назву було обрано на честь римського бога Януса, покровителя всіх починань.

Дарувати подарунки на Новий рік також вперше почали в Давньому Римі. Спочатку це були гілки лавра. Відомо, що вони символізували щастя і удачу. Варто відзначити, що після падіння Римської Імперії в 476 році, лідери церков Європи заявили, що святкування Нового року не християнськими звичаями, і тому рада Турів скасував свято, яке відзначали 1 січня.

Григоріанський календар

Через роки люди перестали святкувати Новий рік 1 січня. Це тривало до тих пір, поки в 1570-х роках Папа Римський Григорій XIII наказав астроному Клава створити новий порядок літочислення. Так з'явився григоріанський календар. Після цього Папою Римським було прийнято рішення відновити дату святкування Нового року 1 січня.

Тоді, держави з католицькою вірою прийняли календарну реформу, а православні та протестантські країни перейшли на новий порядок обчислення.

Слов'янський календар

Весь цей час слов'яни святкували Новий рік, як і належало, в березні або вересні.

І тільки в 1699 році цар Петро І встановив 1 січня як дату святкування Нового року. Також в його указі йшлося про ялинку, як про новорічний символ.

Китайський календар

Китай святкує Новий рік зовсім в інший час. Жителі держави звикли, що дата святкування залежить від місячного календаря. Китайський Новий рік настає в перший день нового місяцю Нового року. Воно може відбутися в проміжку від 17 січня до 19 лютого.

Відомо, що Новий рік 2020 в Китаї настане 25 січня.

Головні традиції Нового року. У кожній країні Новий рік святкують по різному.

Ось деякі з найбільш відомих світових традицій:

  • В Японії, наприклад, граблі вважають найголовнішим новорічним символом. А в дзвін стукають цілих 108 разів.
  • Жителі Данії в новорічну ніч б'ють посуд під вікнами своїх друзів. Відомо, що таким чином, вони бажають близьким процвітання і щастя протягом всього року,.
  • В Іспанії на Новий рік прийнято їсти виноград. Жителі країни вірять, що якщо з'їсти 12 виноградин (по одній з кожним ударом годинника), то весь рік їх буде переслідувати удача.
  • В Україні також є своя традиція. Жителі країни записують на маленькому листочку своє найзаповітніше бажання, а коли починають бити куранти, вони швидко підпалюють лист, попіл кидають в келих з шампанським і випивають. Вважається, що бажання обов'язково збудеться.

Стрічка новин