Полтавська земля розкриває нові таємниці

Кам’яну свердлену сокиру-молот середини ІІІ тисячоліття до нової ери, самородок залізної руди, який використовувався населенням доби ранньої бронзи в якості булави, скіфські вироби та ще деякі артефакти  знайшли археологи Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології Національної академії наук України під час  цьогорічних досліджень на Полтавщині. Дослідники зі Львова працювали в межах Решетилівського району в зоні реконструкцій автомобільних шляхів на замовлення Служби автомобільних доріг у Полтавській області.

Велике будівництво доріг в Україні неабияк сприяє дослідженню археологічних об’єктів. Зокрема, завдяки реконструкції та будівництву траси Дніпро-Решетилівка біля села Капустяни, науковці дослідили частково зруйнований кургани з матеріалами від ямної культури межі ІІІ-ІІ тисячоліття до нової ери, до скіфського часу VI-IV століть до нової ери. Так в одному з поховань донецької катакомбної культури, що була розповсюджена в 2700-х–2000 роках до нової ери, археологи розкопали ось цю кам’яну свердлену сокиру-молот. За словами археолога Богдана Сала, вона свідчить про те, що небіжчик належав до середнього соціального статусу.

Така сокира була недешевим задоволенням. На її виготовлення могли витратити кілька місяців. Використовували ж її в основному, як бойове озброєння. А ось цей самородок з лімоніту був, імовірно, привезений з території сучасних Горішніх Плавнів та використовувався, як заготовка під булаву, вважає науковець.

Богдан Сало, керівник проєкту, археолог Рятівної археологічної служби м. Львів

- Вважається це як символ влади, статусу, можна це порівняти з сучасними статусними речами, коли людина хоче виділитися з кола своїх одноплемінників, і якщо людина статусна. Коли вона помирала, такі речі клали в поховання.

Але не в цьому випадку. В ямі, де знайшли булаву, не було поховання, тож, імовірно, це місце було призначене для проведення ритуальних обрядів.

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- Ми сперечалися з Богданом, тому що з мого боку була упередженість в тому плані, що цей курган зазнавав руйнування, частково розорювався і теоретично могло це навершя потрапити в цю яму вже в ХХ чи ХХI століттях. Але він як дослідник, безпосередньо той, хто проводив ці роботи, бачив заповнення цієї ями, він стверджує, що вона залишилася вцілілою, тобто, як його поховали, обвалилося склепіння і воно законсервувалося. Але там не було кістяка, це, можливо, був своєрідний кенотаф або навіть ритуальна яма.

Незвичним для досвідчених науковців виявилося й ось це катакомбне поховання діаметром понад три з половиною метри та більш ніж двометровою глибиною.

Богдан Сало, керівник проєкту, археолог Рятівної археологічної служби м. Львів

- Тілопокладення здійснене по ямному звичаю, а сама споруда споруджена вже по катакомбному. І об’єми, і глибина залягання, конструктивні особливості незвичні і відрізняються від класичних форм об’єктів, притаманних для обох культур.

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- Це вхід, прохід, такий коридор, а то все підземна камера, такий підземний саркофаг, де лежав покійник.

Всього науковці розкопали дві з половиною тисячі метрів квадратних площі, дослідили понад десять поховань. І цього року фахівці Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології Національної академії наук України планують продовжити дослідження на іншій ділянці будівництва траси Дніпро-Решетилівка вже в межах самого райцентру.

Стрічка новин