Різьблені ікони руками полтавського майстра

Їх можна побачити на виставці Юрія Панкевича «Різдво у моєму серці». На її відкритті у Полтавському Художньому музеї імені Миколи Ярошенка побувала і наша знімальна група.

На виставці у Полтаві представлено 24 ікони визнаного майстра різьблення по дереву. Нині інтер’єри багатьох полтавських храмів прикрашають його вишукані роботи. Юрій Панкевич – автор проєкту та виконавець більшої частини різьби іконостасу Свято-Пантелеймонівського храму. Виготовляв кіоти й різьбу з позолотою для Спаської, Свято-Покровської церкви у Полтаві, Свято-Георгіївського храму у селі Нижні Млини Полтавського району. Рука майстра залишила слід і в інших культових спорудах нашої держави.

Юрій Панкевич, майстер різьблення по дереву

- Є в Києві, іконостас ми робили, на Волині, у Слов’янську навіть є іконостас великий. По всій Україні. А ікони, теж замовлення були, у різних колекціях і в Україні, і за кордоном.

Мистецтвознавці захоплені його роботами. Кажуть: подібних йому в Україні мало. А для Полтави робить стільки, що підтверджує її звання духовної столиці.

Сергій Козлов, директор духовного культурного центру Свято-Успенського собору

- Є в Полтаві такий майстер. Не кожне місто може похизуватися саме такими роботами. І такими майстрами. Знаю, яка це тяжка праця, які руки в нього міцні від цієї роботи. Тому що він все життя займається цим.

Євген Пілюгін, Заслужений майстер народної творчості України

- Ми його показували роботи різним експертам. Вони кажуть: він кращий в Україні. Він отакий скромний, красивий, дуже витриманий чоловік. Але це величезний майстер.

Творити сакральне мистецтво непросто. Для цього треба мати не тільки натхнення, а й чистоту душі та молитовний настрій. Юрій Панкевич зізнається: бувають моменти, коли ікона до себе не підпускає.

Юрій Панкевич, майстер різьблення по дереву

- До ікон не завжди можна підійти. Просто не пускає щось. Я підійшов – не йде робота – я відійшов, роблю якусь іншу роботу. А саме до ікони треба настрій, дійсно, специфічний.

Роботи майстер виготовляє із вільхи, липи та груші. Деякі вкриває сусальним золотом, прикрашає страдами а бо ж срібним чи золотим художнім литвом. Відвідувачі виставки у захваті від подібних витворів мистецтва. Олександра Добринь прийшла сюди із донькою Златою. Вони не приховують свого захоплення.

Олександра Добринь, відвідувачка виставки

- Такі маленькі деталі і ще і з камінцями. Ми, як дівчата, дуже любимо це. Але так тонко, такої тонкощі роботи – моя донька у захваті. Дуже гарно.

Злата Добринь, відвідувачка виставки

- Мені дуже сподобалося. Такі вишукані, красиві ікони, така чуйна тонка робота.

Юрій Панкевич любить свою роботу. Далекоглядних планів не має, бо, каже, живе сьогоденням. Ідей чимало, і поступово втілює їх у життя.

Юрій Панкевич, майстер різьблення по дереву

- Найближчим часом планую таку невеличку ікону. Мені дали одну ідею. Вона буде мініатюра. Планую почати її. А як буде – побачимо.

Виставка ікон, різьблених із дерева Юрія Панкевича «Різдво у моєму серці», працюватиме у Полтавській Галереї мистецтв до 16 лютого.

Стрічка новин