Мідне литво у християнській традиції

У Полтавській Галереї мистецтв колекціонер та видавець презентував унікальні експонати. Близько 400 наперстних та натільних хрестів, майже півсотні литих ікон та різні хрести.

Захоплено розглядають експозицію та фотографують. Олексій Петренко збирав цю колекцію близько 10 років. Має різні ікони та хрести, які відлили до початку XX століття. 

Олексій Петренко, колекціонер

- З різних джерел, скажімо так. І «блошині» ринки, й інтернет-аукціон, це і приватні. І є навіть один складень, що знайшов у рідному селі, де я народився.

Традиція виготовлення литих мідних ювелірних прикрас склалася ще в дохристиянську епоху. Разом із християнством до Візантії прийшло й церковне мистецтво. Символом віри став натільний хрест, який людина отримувала при хрещенні. 

Фантазія майстрів-ливарників була безмежною. Тільник мав десятки форм. Тож, в експозиції представлені хрести типів «розп'яття», «листок», «штурвал», каже Олексій Петренко. 

Олексій Петренко, колекціонер

- Це самі старі предмети, які є тут у виставці. Натільні хрести XVIII-XIX століття, литі ікони XIX-початку XX століття.

Попередником наперсного хреста є енколпіон. Спочатку вони мали форму шухляди, а пізніше – складного хреста. Туди вкладали частинки мощі святих.

Виставка у такому вигляді у Полтаві проводиться вперше.

Олексій Петренко, колекціонер

- Я просто вражений сам. Я ніколи не бачив це в експозиції. Воно все у мене було складено та розставлено. А от зараз в експозиції на стінах, то це чудово. Можливо, вона буде ще десь експонуватися.

Мідні литі ікони невеликого розміру. Вони мали більш ужиткове призначення. Їх носили на грудях або брали з собою в дорогу. 

Натільні хрести Олексій планує віддати Полтавському Художньому музею, а частину експонатів – подарувати Архієпископу Полтавському і Кременчуцькому Владиці Федору.

Стрічка новин