Субсидії і прожитковий мінімум: що треба знати про держбюджет 2020

Субсидії і прожитковий мінімум: що треба знати про держбюджет 2020

Бюджет України на 2020 рік вже готовий до другого читання. 6 листопада уряд презентував оновлений документ, але він одразу потрапив під шквал критики і незадоволення.

Зростання ВВП закладене на рівні 3,7% (у першому читанні було 3,3%). Амбітні плани щодо 5% для того, щоб за п’ять років економіка зросла на 40%, дещо змінились. Хоча в Мінекономіки  налаштовані оптимістичніше – там дають прогноз на 4,8%. Доходи держави мають становити 1,093 трлн грн, а видатки – 1,195 трлн грн. Дефіцит бюджету у відсотковому співвідношенні – 2,09% ВВП. У 2019 році цей показник був 2,28%.

Прожитковий мінімум не збільшили. Це означає, що він падатиме? Прожитковий мінімум у 2020 році закладається таким, як і у 2019 році – 2 123 грн. Але уряд анонсував план з його реформування, зокрема там планують скасувати норму, за якою всі соцвиплати прив’язані до цього показника, а це близько 150 пунктів. Втім, вже в пояснювальній записці до бюджету сума мінімуму зростає до 4 251 грн.

Видатків на субсидії у 2020 році, порівняно з 2019 роком, стане на 7 млрд грн менше – 48 млрд грн. Та в уряді заспокоюють – скорочення видатків не призведе до скорочення отримувачів.

– Скорочення викликане економічними факторами – за рахунок індексації пенсій, збільшення рівнів мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму доходи українців зросли. Відповідно, зменшився і розмір субсидій, які держава виплачувала громадянам, – пояснила міністр соцполітики Юлія Соколовська.

Доходи від приватизації зменшуються, хоча обіцяли масштабний процес. Щороку уряд закладав амбітні суми на приватизацію, та майже ніколи вона не виправдовувала себе. Так, у 2019 році було закладено 17 млрд грн, а у першому півріччі вдалось заробити лише 400 млн. Нинішній уряд заклав дещо менші суми – близько 6 млрд планують заробити на великій приватизації і стільки ж на малій. Хоча у документі до першого читання загальна сума не перевищувала 5 млрд.

На освіту передбачено 145,1 млрд грн. Зарплату підвищать  – про це говорив і прем’єр-міністр. Правда, зазначив, “щоб забезпечити достатні підвищення, на скільки заслуговують наші вчителі, потрібно більше економічного зростання”. У МОН очікують, що підвищення становитиме 9%. Витрати зростуть на зарплати вчителям та створення опорних шкіл в селах – 3,75 млрд та 3,5 млрд грн відповідно. Враховуючи, що за офіційними даними, в Україні близько 370 тис. вчителів, кожен отримає близько 6 тис. грн.

Але у цю суму також входить разова виплата 21 тис. грн на допомогу молодим вчителям. Така ініціатива запроваджена вперше і торкнеться майже 74 тис. освітян зі стажем до 10 років. Зараз вони отримують в середньому на 3 тис. грн менше, ніж колеги з більшим стажем. Окрім того, державні стипендії і гранти у сфері освіти зростуть на 18 млн грн і становитимуть 63 млн грн.

Загалом, на сферу соцзабезпечення виділили 293 млрд грн. На пенсії передбачено 173 млрд грн – це на 5 млрд більше, ніж у 2019 році. Ці видатки перекриватимуть дефіцит Пенсійного фонду, який мусить самостійно фінансувати пенсії. Але вдалося закласти ще 806 млн грн надбавок для пенсіонерів старше 80 років. Це дозволить виплачувати їм по 670 грн.

Видатки на обслуговування державного боргу та його погашення, як і минулого року, становитимуть чималу суму – 424 млрд грн. Це майже третина бюджету. На жаль, розраховуватись з боргами Україна буде до 2022 року. Втім, міністр фінансів Оксана Маркарова налаштована оптимістично і планує у 2020 році знизити борг до 52,4% від ВВП. Зараз він складає 62%.

Пріоритет на 2020 рік – закупівля техніки та зброї. Так, на держгарантії закупівлі техніки і озброєння закладено втричі більше, ніж у 2019 році – 9 млрд грн. Додаткові 2,4 млрд підуть на виробництво боєприпасів для Міноборони. Тільки на 900 млн планують закупити 470 автомобілів швидкої допомоги, ще 1 млрд витратять на розбудову 25 відділень швидкої у кожній області. 3,5 млрд спрямують на програму Доступні ліки. Це майже втричі більше, ніж цього року. На 400 млн зросте фінансування лікування українців закордоном та на 5 млрд більше спрямують на закупівлю ліків та медвиробів.

Стрічка новин