Щорічно в останню неділю вересня у світі відзначають День серця

Щоразу лікарі нагадують про хвороби серця, правильний спосіб життя задля їх попередження. І пропаганду профілактичних заходів для зменшення смертності від хвороб. Адже серцево-судинні захворювання – одна з головних причин смерті у світі. Тож як вберегти своє серце і підтримувати його в здоровому стані, запитувала лікарів Тетяна Лемешко.

Світлані Ващенко 10 днів тому зробили операцію на серці. Каже, раптово схопило на роботі. Лікарі діагностували інфаркт міокарда. Із Кобеляк Світлану повезли до Полтави.

Світлана Ващенко, пацієнтка

- В обласній лікарні мені зробили коронографію, прооперували й вставили мені стент. Я проходжу лікування, реабілітацію, починаю ходити, всі медикаменти приймаю, врачів слухаю всіх. І надіюся, що ще внучок заміж повіддаю.

Протягом життя, якщо брати приблизний вік 70-80 років, людське серце здатне заповнити кров'ю близько 3500 стандартних залізничних цистерн. За 70 років життя воно скорочується більше двох з половиною мільярдів разів. І з кожним скороченням серце виштовхує в артерії 70-80 мл крові. Приблизно 12 ударів досить, щоб заповнити, наприклад, стандартний літровий пакет. (графіка)

Ці цифри вчені визначають у стані спокою людини. При фізичному навантаженні обсяг крові, що перекачується, зростає в кілька разів. При максимальних фізичних діях із кожним ударом виштовхується в артерії більше 200 мл крові. Тоді як стандартна нафтова цистерна здатна нагнати 60 тон. Порахуйте і перевірте. Наше серце дуже працьовите, а дублерів у нього немає.

Пані Валентина хворіє «серцем» з 2007 року. Спочатку скаржилася на болі в грудях. Після медогляду отримала кардіограму з незадовільними показниками. Тоді ж і направили жінку на курс підтримуючої терапії.

Валентина Яровата, пацієнтка

- Виявили звуження судин, вони звиті. І після того я час від часу, раз у рік – це обов'язково, я лягаю сюди і пропиваю ліки. І підтримую так свій стан. Своє сердечко, щоб воно ще працювало.

Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань – це артеріальні гіпертензії, підвищений рівень загального холестерину крові, надмірна вага, гіподинамії, тютюнопаління і стреси. І це далеко не повний перелік, говорить директор Полтавського обласного клінічного медичного кардіоваскулярного центру Полтавської обласної ради Костянтин Вакуленко.

Костянтин Вакуленко, директор Полтавського кардіоцентру

- Близько 30% українців страждають на гіпертонічну хворобу, яка є тихим убивцею. На жаль, різні ускладнення гіпертонічної хвороби, такі як інфаркт міокарда, інсульт, вони наносять велику шкоду людям, виводять їх з ладу. Люди стають непрацездатними. І в кінці-кінців призводить до смерті.

Щоб до такого не дійшло, серце потрібно тренувати регулярно, радить кардіолог. Якщо ви не хочете поповнити лави хворих, також подбайте про свій щоденний раціон. (графіка продуктів) Він повинен містити продукти, що допоможуть вашому серцю бути здоровим довгі роки. Більшість із них – цілком доступні.

Костянтин Вакуленко, директор Полтавського кардіоцентру

- Просив би, рекомендував би глядачам. Якщо, не дай Боже, у них виникнуть такі симптоми, як пекучий біль, тиснучий біль у грудях, біль, що триває 30 хв і довше, не гаяти часу. Викликайте швидку допомогу, медики знають, що робить. На сьогодні ця хвороба, як правило, на ранніх стадіях виліковна.

Світлана Ващенко, пацієнтка

- Тепер буду знати, що треба звертати увагу. А то...як і всі: перетоптався, випив таблеточку, а воно, бачите, до чого приводе? Так що всім рекомендую, лікарі дуже хороші, лікують добре, пояснюють добре. Значить, ще будемо воювати.

Стрічка новин