Як правильно голосувати

Голосування на парламентських позачергових виборах стартувало! Що потрібно взяти з собою, щоб отримати бюлетень та які перешкоди можуть викинути на шляху до волевиявлення громадян - далі у сюжеті Анни Ружін. 

Анна Ружін, кореспондент
- На календарі 21 липня. Дільниці розпочали роботу. Люди можуть обирати свого кандидата чи партію. Але як це правильно зробити, щоб твій голос зарахували?

Щоб здійснити волевиявлення, з собою варто взяти - документ, який засвідчує особу громадянина України. Таким документом може бути:
- паспорт громадянина України (звичайний або ID-картка);
- тимчасове посвідчення громадянина України (для тих хто, нещодавно набув громадянства);
- військовий квиток (для військовослужбовців).
Кінець графіки
Але при цьому варто врахувати, що до ID-картки в комплекті має бути й додаток. Адже на дільницях для зчитування інформації немає пристроїв. А видача бюлетня лише за карткою - це порушення.

Такої ж думки – і адвокат Тарас Захаров.

Тарас Захаров, адвокат
- Перед тим, як давати бюлетень, представник дільничної комісії повинен перевірити місце реєстрації. Там же присутня інформація особиста плюс реєстрація. Фактично, ми реєструємо не за своїм прізвищем, а голосуємо за своєю адресою.

На одній з дільниць член ОВК нам повідомив, що в їх уставі таке не прописано.

 Андрій Усачов, член окружної виборчої комісії по 145 виборчому округу
- Якщо людина звертається з проханням проголосувати і надає паспорт у вигляді ID-картки, то дільнична виборча комісія перевіряє лише відповідність прізвища, ім'я та по-батькові. І співпадіння з даними у реєстрі даних виборів у тому документі, що був наданий комісії для проведення голосування. 

Олексій Станчевський, аналітик
- Що стосується членів ДВК і самого виборчого дня, то на ДВК не вимагається сторінку про прописку, бо чітко прописаного в повноваженнях членів дільничної виборчої комісії, що вони можуть перевіряти ім'я, по-батькові та прізвище та дату народження. Якщо у старому паспорті була зазначена прописка, то у цьому ні. І тобі, звичайно, можуть видати бюлетень і може виникнути такий момент, що є повний тезка з тою ж датою народження. Звичайно, це є малоймовірним, але такий момент, який з юридичної точки зору, безумовно, треба виправити.

Якщо така ситуація виникне - можна написати скаргу, але голос виборця буде втрачено.

На дільниці виборці отримають два бюлетені: зі списками партій і кандидатами-мажоритарниками.
У кожному з них необхідно поставити по одній позначці.
Однак, якщо ви змінили місце голосування, і 21 липня будете голосувати за межами «рідного» мажоритарного округу, то отримаєте тільки один бюлетень - з партійними списками.
Кожен виборець повинен заповнювати свій бюлетень особисто в спеціальній кабінці для таємного голосування.
У квадраті проти назви партії, яку ви хочете підтримати на виборах, слід поставити позначку («+» або будь-яку іншу, але лише одну). Аналогічним чином необхідно відзначити в другому бюлетені прізвище депутата-мажоритарника, за якого ви вирішили проголосувати на своєму окрузі.
Після цього виборець повинен особисто опустити свої бюлетені в урну на дільниці.

Стрічка новин