У Полтаві пройшли петлюрівські читання

22 травня 2019 року виповнилося 140 років від Дня народження нашого земляка, державного та громадсько-політичного діяча, журналіста, літературного і театрального критика Симона Петлюри. З цієї нагоди у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського пройшли дев’яті петлюрівські читання «Полтавська Петлюріана».

Традиція Петлюрівських читань розпочалася ще 1992 року за ініціативи членів полтавської «Просвіти». З того часу побачили світ близько 150-ти наукових статей, публікацій, архівних документів, розвідок, персоналій. Основна мета - популяризувати ім'я нашого славетного краянина, віддати шану маловідомим історичним особистостям, уродженцям Полтавщини, які боролися за незалежність України в ті далекі роки Української Народної Республіки. 

Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського 

- Бо раніше, коли замовчувалося місце його народження, він начеб-то відкілясь взявся і кудись зник, тобто, людина без роду і племені. Зараз ми його асоціюємо з нашим земляком, який ходив по наших вулицях, дихав одним з нами повітрям... Щоб люди мали ширший доступ - біля кожного місця, пов'язаного з іменем Петлюри, зараз встановлені невеликі платформи з QR кодом, за допомогою якого можна з інтернету дістати інформацію про ті чи інші локації, пов'язані з іменем нашого відомого земляка.

Цього року полтавці вшанували пам'ять свого краянина концертом кобзаря, бандуриста і лірника, лідера гурту "Хорея Козацька" Тараса Компаніченка, відновленням розбитої вандалами меморіальної дошки Симону Петлюрі та цими Петлюрівськими читаннями. У місті є вулиця імені Головного отамана військ УНР. Але далеко не все ще зроблено. Полтава заслуговує того, щоб мати найкращий в Україні пам'ятник Петлюрі - говорили промовці.

Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області, Заслужений працівник культури України 

- Був на останньому засіданні оргкомітету - триває робота щодо визначення місця, є кілька варіантів і оголошено творчий конкурс проектів майбутнього пам'ятника.

Микола Кульчинський, голова Полтавського обласного об’єднання ВТ "Просвіта" ім.Т.Шевченка 

- Гріх, щоб не було пам'ятника Симону Петлюрі, гріх для центральної, міської, обласної влади. Ми всі розуміємо, що маємо зробити все, щоб був меморіал Петлюрі у Полтаві, де б розповідали про його, по його доньку Олесю, дружину, соратників по боротьбі, його племінника патріарха Мстислава.

Постать українського державного, військового та політичний діяча Симона  Петлюри й дотепер залишається контроверсійною в історіографії та у сприйнятті суспільства. Тож автори та доповідачі Дев’ятих Петлюрівських читань у своїх дослідженнях намагалися спростувати численні міфи і стереотипи, пов’язані з іменем Головного Отамана військ Української Народної республіки та подіям Української революції 1917 - 21 років, і донести сучасникам та майбутнім поколінням правдиві свідчення про нашого земляка й ту буремну епоху.

Стрічка новин