22 березня - Сорок святих

22 березня - Сорок святих

Двадцять другого березня - день Великомучеників Севастійських, день Сорока мучеників, Сорок Святих, або день Усіх Святих, у народі "Сороки".

Вшановувані воїни були найкращою дружиною у війську давньоримського імператора Лікінія. Сам Лікій був жорстоким гонителем християнства. За відмову зректись християнської віри 40 воїнів римського ХІІ легіону загинули у 320 році у коло міста Севастія (нині турецьке місто Сівас). У холодну і вітряну ніч їх завели в Севастійське озеро. За ніч воно вкрилося льодом. Аби підсилити муки, на березі затопили лазню. Один з воїнів не витримав страждань і вийшов з озера, але на порозі лазні упав замертво. Один з наглядачів, уражений мужністю воїнів, зі словами "І я — християнин!" зайшов в озеро. Їх знову стало сорок.

Пам'ять 40 мучеників відноситься до найшанованіших свят. У день їх пам'яті полегшується строгість Великого посту.

Добрі господині цього дня печуть сорок булок із медом у формі пташок. У різних регіонах України його іменували по-різному, але здебільшого це були назви птахів — "сороки", "жайворонки", "буслики", "птички", "пташки". Вірили, що саме на Сорок святих з вирію повертаються пернаті — сорок різних порід. Тому калачики чи бублики, пампушки чи кренделі виробляли у формі пташечок із дзьобиками та крильцями, гребінчиками та хвостиками, а часом "садили2 їх на бублик, наче на гніздечко. Очі робили з калинових ягід або родзинок. За бажанням обливали печиво медом чи цукровою поливою. Часто пташечок нанизували на невеличкі різочки, лозинки чи очеретинки і так запікали.

Вважали, що цього дня сорока бере сорок різочок чи галузок і мостить собі з них гніздо. Казали: "Нині сорока — іменинниця". Сорока, якщо не турбувати її та не руйнувати гнізда, виступає своєрідним оберегом дому, біля якого живе. Етимологічно слово "сорока" пов'язане зі словом "сорок", отже, народ вважає, що сорока охрещена на день сорока святих. Цього дня у церкві баби запалювали 40 свічок і били 40 поклонів.

Народні прикмети:

  • Якщо в цей день тепло, стільки ж днів утримається гожа погода, якщо навпаки – бути морозу 40 днів.
  • Якщо на Сорок святих буде мороз і сніг розтане від сонця – буде врожай на кавуни.
  • Яка погода на Сорок святих, така буде й у Петрівку.
  • Якщо на Сорок святих сонце в колах, то влітку буде відмінний урожай.
  • Сороки і галки прилітають в цей день – до тепла.
  • 22 березня синиця заспівала – тепло ворожить.
  • "На Сорок святих погода — на гречку буде врода" (Полтавщина).
  • "Як буде мороз, то уже далі сорок днів не буде, бо уже тих усіх сорок на цей один сі зложит" (Карпати).
  • "Ще має бути заметено снігом сорок закутків, і сорока морозів ще можна сподіватися. Та це тільки сподіватися, бо їх насправді не буває, зима вже з сили вибивається" (Поділля). 
  • Якщо на Сорок святих опади і мало сонця – не буде весняної повені, влітку не очікується тривалих зливневих дощів, а осінь видасться сухою та погідною.

Стрічка новин