8 січня – Собор Пресвятої Богородиці

8 січня – Собор Пресвятої Богородиці

У цей день Церква Свята (східного обряду) віддає честь Пресвятій Богородиці Марії.

Східна Церква, маючи на увазі гідність богоматеринства, при­значила другий день Христового Різдва на окреме пошанування гідності Пресвятої Богородиці.

Східна Церква традиційно після великого празника святкує пам’ять тих осіб, які виконували головну роль в подіях празника. У Христовому Різдві на першому місці коло Христа бачимо Пре­святу Богородицю. Тож уже в перших віках вірні разом збиралися наступного дня після Христового Різдва, щоб подякувати Пречистій Діві Марії за те, що дала нам Спасителя та віддати Їй почесть, як Божій Матері. Від того зібрання вірних і сам празник називають зібранням, Собором.

Деякі святі Отці IV ст., як святий Амвросій, блаженний Августин, святий Епіфаній Кипрський і святий Йоан Золотоустий з нагоди празника Христо­вого Різдва у своїх проповідях чествують і почитають Пресвяту Богородицю. Можливо також, що якийсь час празник Собору і пам’ять святого первомученика Стефана святкували в один день, бо щойно в VII ст. вшанування пам’яті святого Стефана перенесено на третій день свят.

Натяк на святкування Собору Пресвятої Богородиці наступного дня після Христового Різдва знаходимо в 79 правилі Шостого Вселенського Собору, що відбувся в Константинополі 691 року.

Народні прикмети 8 січня:

  • Якщо за вікном сніг і мороз – прикмета до того, що літо буде непогожим і холодним.
  • Якщо вранці сонячно і ясно – чекай хороший урожай.
  • Зграї ворон літають над головою – буде хуртовина.
  • Якщо щебечуть синиці – чекай нічних заморозків.
  • Якщо в печі горить біле, а не червоне полум’я, скоро потеплішає.
  • Сніг 8 січня прилипає до долонь – чекай тепла.
  • Північний вітер принесе з собою холоднечу.

Стрічка новин