Полтава і район: як фінансують місцеві стимули для медиків

Полтава і район: як фінансують місцеві стимули для медиків

Виступи місцевої влади часто свідчать про відсутність достатньої кількості лікарів, що робить нагальними заходи із залучення медичних працівників на роботу. Сьогодні місцеві стимули для лікарів передусім передбачають компенсацію проїзду, надання надбавок та премій. Аналітики дізналися, як влада підтримує медиків в Полтавському районі та в Полтаві. А також, скільки на це виділяють коштів.

Медична реформа в Україні триває. Протягом 2018 року первинна ланка медичної допомоги поступово переходить на нові принципи фінансування. За обслуговування пацієнтів почала сплачувати Національна служба здоров’я України, а енергоносії та утримання інфраструктури далі фінансує місцева влада. Від останньої також залежить стимулювання медиків до ефективної роботи - забезпечення грошовими надбавками до заробітної плати, пільговим проїздом у громадському транспорті, безкоштовним мобільним зв’язком тощо. Інститут аналітики та адвокації проаналізував, які місцеві стимули передбачені для медичних працівників Полтави та району.

Наявні стимули для медиків м. Полтави

У Полтаві діє програма "Турбота". Вона передбачає безкоштовний проїзд у громадському транспорті для сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів дільничної служби. Загалом, у 2017 році міська влада виділила 3,18 млн грн на відшкодування вартості пільгового перевезення окремих категорій громадян (у тому числі медиків), але фактично витратила 2 млн грн. У 2018 році на пільгове перевезення бюджетом передбачили 3,06 млн грн.

Також у рамках цієї програми медики отримують матеріальну допомогу до Дня медичного працівника. У 2017 році премія становила 600 грн, у поточному році - 700 грн. Загалом у 2017 році на преміювання витратили 23,5 млн грн, у 2018 році планують 26,2 млн грн.

Наявні стимули для медиків Полтавського району

З 12 жовтня 2018 року в Полтавському районі затвердили Програму фінансової підтримки районного Центру первинної медичної допомоги на 2018-2020 роки. Її загальний кошторис склав 11,6 млн грн. Документ передбачає підвищення престижності та мотивації роботи сімейних лікарів. До кінця 2018 року у Програмі зафіксували 3,2 млн грн прогнозованих витрат, у тому числі на матеріальне стимулювання медичних працівників у вигляді надбавок та доплат за інтенсивність праці, премій з нагоди державних та професійних свят. Станом на початок листопада фактично витратили менше 12%, а саме 364,3 тис. грн.

Серед наявних стимулів для медиків Полтавського району можна зазначити й відшкодування проїзду. Минулого року в рамках Програми відшкодування компенсації за пільгове перевезення приміським автомобільним транспортом загального користування працівників галузі освіти та охорони здоров'я Полтавського району, районна влада витратила 301,6 тис. грн. Ними компенсували проїзд 43 медичним працівникам районного Центру ПМД та 56 медикам Полтавської центральної районної клінічної лікарні. 

Так, на території Полтави та Полтавського району передбачені цільові програми з місцевими стимулами. На думку самих медиків, яких опитали під час дослідження, це сприяє залученню нових працівників. Також вони вважають, що серед наявних стимулів одними з найефективніших є доплати, а найменш ефективним - пільговий проїзд.

Довідково: Ця стаття була підготовлена в рамках проекту "Просування реформ у регіони" за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду "Відродження", який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та "Європейською правдою". Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО "Інститут аналітики та адвокації" і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду "Відродження".

Стрічка новин