2 роки Prozorro: статистика Полтавщини

2 роки Prozorro: статистика Полтавщини

1 серпня 2016 року набрав чинності ЗУ «Про публічні закупівлі». Він, фактично, дав старт використанню системи електронних закупівель Prozorro.

Реформа ProZorro - візитівка України в світі як приклад справжньої реформи, проведеної знизу вгору спільними зусиллями бізнесу, влади та громадянського суспільства. Підґрунтям ProZorro є три об'єднуючі принципи системи:

 1. Гібридна електронна система, побудована на відкритому коді;

2. «Всі бачать все»;

3. Золотий трикутник партнерства.

Однією з переваг системи є можливість побачити економію бюджетних коштів. За 2 роки лише на Полтавщині заощадили майже 1,4 млрд грн. При цьому, в області провели майже 79 тисяч різних процедур з очікуваною вартістю усіх закупівель майже 40 млрд грн. За статистикою, 90 зі 100 закупівель перебувають у  статусі «завершені», а скасованою є лише кожна 50 процедура.

Якщо проаналізувати закупівлі по місяцям, то найбільше коштів і процедур було проведено у грудні 2017 року, коли замовники «довитрачали» річні бюджетні кошти. Громадськість назвала таке явище #грудневі_жнива. Це не тільки тоді, коли замовники масово звітують про укладені договори і дроблять предмет, а й, насамперед, купують в грудні за завищеними цінами.

Трьома найбільшими замовниками з Полтавщини є Полтавська ОДА, Полтавська міська рада та Кременчуцька міська рада. Зекономити цій трійці вдалося не багато, адже часто замовники віддають перевагу підписанням договорів напряму, аніж проведенню тендерів.

Для прикладу, Полтавська міська рада включає 48 замовників, найбільшими з яких є Управління освіти, Управління ЖКГ та Управління охорони здоров’я. За час існування ProZorro рада, як головний орган, провела більше 6 тисяч закупівель. При цьому, майже 82% усіх закупівель  (5 тисяч) – неконкурентні, а тому з нульовою економією.

Аби стимулювати замовників частіше «на повну» використовувати Prozorro за 2 роки лише Поліна Колганова з Інституту аналітики та адвокації провела більше навчальних заходів для майже 2000 органів державної влади та місцевого самоврядування.

Більше результатів системи ProZorro можна знайти у Facebook за хештегом #НашіПрозоріДосягнення.

Стрічка новин