Як пересадка серця для хірурга

У Полтаві презентували книгу братів Тютюнників. Дослідник творчості письменників Олексій Неживий відновив початковий нецензурований текст твору «Вир» і віднайшов кіносценарій до нього. Нині за обласні кошти друком вийшло соціально значуще видання. 

Олексій Неживий, упорядник книги «Вир»

- Ця книжка, як пересадка серця. Для лікаря, кардіохірурга. Я радий, що вперше два брати Тютюнники, два літературні твори з однією назвою «Вир»: старшого – роман, молодшого – кіносценарій під однією обкладинкою, в одній книзі.

У Полтаві представляють книгу братів Тютюнників. У повному варіанті текст ніколи не видавали, хоча вперше твір «Вир» Григорія Тютюнника вийшов друком понад півстоліття тому. А в 63 його автор став лауреатом Шевченківської премії. Але тоді і згодом його друкували лише зі скороченнями. Олесій Неживий, дослідник творчості полтавських письменників, розповідає: вони були насильницькими.

Олексій Неживий, упорядник книги «Вир»

- Чому вони були зроблені і ким – це важко довести. Тоді була цензура, вона інакше називалась. Тоді – це 60 роки, коли роман вперше видавався. Були державні видавництва, там були редактори... Як би там не було – ці рядки поновлені. Скільки їх – я не рахував. Бо їх духовна вартість – надзвичайно велика.

Видання повної версії надважливо для життєвої справедливості, вважає Олексій Неживий. Плюс – світ вперше побачить роботу брата. До 2010 року кіносценарій, написаний Григором Тютюнником, лежав в архіві кіностудії імені Довженка. Але його ніхто не читав. Тепер він став публічним. 

А ось рукопис самого твору «Вир» вдова Григорія Тютюнника передала після смерті чоловіка до львівського музею Івана Франка. І вона ж заповідала, аби його надрукували у первісному вигляді. Олексій Неживий провів текстологічне дослідження оригіналу рукопису і поновив рядки. Усі ці скорочення, тобто, вирізане цензурою, виділив у передмові до книги. Експертна рада соціально значущих видань одноголосно вирішила, що її мають видати. 300 примірників за 50 тисяч гривень надрукували за обласні кошти.

Стрічка новин