Гаряча вода – на деревній стружці

Підігрівають рідину і постачають у будинки для населення у Горішніх Плавнях. Окрему експериментальну котельню запустили два роки тому. За цей час, розповідають комунальники, випробували різні способи опалення.

Комунальники експериментували і виявили: найдешевше топливо – деревна стружка.

Гарячу воду від спалювання цього матеріалу отримують жителі 15 мікрорайону у Горішніх Плавнях. Там – 24 багатоповерхових будинки. Основні споживачі – населення. Зовсім незначна частина, яку прирівнюють до нуля, – установи. 

Починається усе звідси – це склад сировини. Далі вона потрапляє на виробництво. 

Працюють два котли: перший – на стружці, другий – на дереві. Завантажують вручну. Функціонує ця котельня цілодобово. Але у холодну пору їй допомагає сусідня, звичайна.

Павло Сніжко, головний інженер КВП «Теплоенерго» м.Горішні Плавні

- В опалювальний період самої потужності котельні трохи не вистачає, тому там зробили автоматичне підключення з газовою котельнею. Вона розташовується поруч. Там – газові котли. Щоб прибрати пік навантаження у гарячому водопостачанні, працюють дві котельні в одному режимі.

Працюють у котельні дві людини, ще 4 робітників готують «пальне» та обслуговують інші механізми. У разі аварійних ситуацій приїздить підкріплення з основної котельні підприємства. У такому темпі працюють два роки, з травня 2015року. 

За місяць спалюють від 400 до 500 кубів стружок та 250-350 кубів дров. Цифри змінюються, бо взимку, наприклад, підігрівати воду треба сильніше. На дрова закупляють сосну із лісгоспу. Стружку беруть у Києві та Житомирі і виробляють самі на спеціальній техніці. 

Павло Сніжко, головний інженер КВП «Теплоенерго» м.Горішні Плавні

- В місяць в гігакалоріях - від 550 до 600. Все залежить від пори року та температури вихідної води. Якщо розглядати економічні параметри, то вартість однаєї гігакалорії на деревині і на щепі дорожче, ніж від природного газу. Єдиний аспект: котельня в зв'язку із заборгованістю держави перед нами по пільгам-субсидіям і наша заборгованість перед постачальником газу, по закінченню опалювального періоду проводять відключення нашої котельні від системи газопостачання.

Але споживачі, говорить Павло Сніжко, цього не відчувають, як і по вартості послуг. Плюс – міський бюджет перекриває витрати підприємству на реконструкції і підтримку роботи. Пробували на Горішньоплавненському підприємстві і використовувати пелети. Але, кажуть, виходить дорожче за деревну стружку. 

Максим Макуха, технічний фахівець ГО «ЕКОЛТАВА»

-Як показує приклад Горішніх Плавнів, місто, якщо має волю, воно знаходить можливості, щоб втілити якісні сучасні енергоефективні заходи. Та економити кошти і зменшити шкідливий вплив на навколишнє середовище.

Ці заходи реалізуються в рамках проекту «Центр сталого розвитку Полтавщини», що виконується за підтримки Європейського Союзу та Міністерства клімату і навколишнього середовища Норвегії.

Стрічка новин