В Україні будуть центри реагування на порушення у сфері державних закупівель

Їх створення розпочали із Полтави. В обласному центрі у середу про це розповіли фахівці громадської організації «Інститут аналітики та адвокації», які і здійснюватимуть моніторинг в області.

Не всі громадські організації, активісти, журналісти знають, що робити із матеріалами, зібраними про порушення у сфері закупівель. Частіше за все, інформацію просто оприлюднюють, підсумовують експерти «Інституту аналітики та адвокації». Проблема ще й у недостатньо налагодженому зв'язку громадськості із правоохоронними та контролюючими органами. Аби відбувалась професійна реакція на порушення, в Україні оголошують про створення центрів реагування. 

Поліна Колганова, експерт з публічних закупівель ГО «Інститут аналітики та адвокації»

- Вони будуть здійснювати моніторинг публічних закупівель. Також ці центри будуть працювати на базі одного або групи аналітиків, які цю інформацію збиратимуть. Мета – не тільки налагодити співпрацю з контролюючими та правоохоронними органами, а й налагодити співпрацю з вами, зі ЗМІ.

З'являться центри реагування на порушення у сфері закупівель у 5 регіонах України. Хоча, працюватимуть вони по всій території, запевняють фахівці. Обіцяють, що їх працівники оприлюднюватимуть інформацію і звертатимуться до аудиторської служби, поліції, прокуратури, СБУ.

На Полтавщині моніторинг здійснюватиме «Інститут аналітики та адвокації». Уже, запевняють експерти, налагодили зв'язок із полтавською прокуратурою. Провели там навіть кілька навчань: працівникам розповідали про моніторинг та використання інформації з баз даних порталу Dozorro.

Цього року, розповіли представники прокуратури, отримали велику кількість звернень про факти порушень під час державних закупівель. 

Дмитро Дорогейко, прокурор відділу організації діяльності у сфері запобігання та протидії корупції прокуратури Полт.обл.

- Під час розгляду вказаних звернень нами зареєстровано 6 кримінальних проваджень, досудове розслідування яких здійснює Національна поліція Полтавської області.

Виявляють конфлікти інтересів під час проведення закупівлі, наприклад, коли підприємці зловживають довірою і намагаються виграти певні тендери. Однак, правоохоронці нарікають: законодавством обмежені функції прокуратури, тому порушення складно виявити, і не завжди є підстави для притягнення до відповідальності за них.

Стрічка новин