Офіцери запасу: кого, коли і куди призиватимуть

Офіцери запасу: кого, коли і куди призиватимуть

Українська армія вирішила поповнитися офіцерами запасу - відповідний наказ підписав у вівторок міністр оборони.

Кому чекати на повістки?

У Генштабі розповіли, що доукомплектовуватимуть молодший офіцерський склад армії за рахунок тих людей, які свого часу отримали курс базової військової підготовки та отримали звання офіцера запасу.

Тож зараз під призов підпадатимуть люди:

 • віком до 43 років;
 • які пройшли повний курс військової підготовки за програмою офіцерів запасу (закінчили військові кафедри);
 • мають вищу освіту (бакалавр і вище);
 • мають первинне офіцерське звання (молодшого лейтенанта чи лейтенанта).

Слід відзначити, що призиватимуть також жінок, які підпадатимуть під зазначені вище критерії.

"Всі - чоловіки й жінки, - будуть призиватися на рівних умовах. Хочу зазначити, що жінки довели свою спроможність виконувати завдання, у тому числі в районах проведення АТО, не гірше за чоловіків. Ми пишаємося такими жінками. Тож жінки будуть також залучатися до служби визначеним порядком", - розповів начальник Головного управління персоналу Генштабу Артур Артеменко.

За даними Генштабу, зараз в українській армії служать близько 3,2 тис. жінок-офіцерів.

Коли

Міноборони України Міноборони України

У Міноборони повідомили ВВС Україна - призов офіцерів має розпочатися вже найближчими тижнями.

Наразі наказ міністра оборони проходить узгодження в Мін'юсті. Після цього військкоматам почнуть надсилати розпорядження щодо повісток.

"Тобто за тиждень-два розпочнеться призов офіцерів запасу", - анонсував представник управління зв'язків з громадськістю ЗСУ Юзеф Венскович.

Скільки

Набір офіцерів проходитиме відповідно до потреб армії - Генштаб визначатиме, яких військових спеціальностей наразі не вистачає і на ці "дефіцитні" посади набиратимуть людей.

Водночас запланована і перепідготовка офіцерів запасу відповідно до тих самих потреб.

На питання ВВС Україна про те, скільки офіцерів запасу набиратимуть, Юзеф Венскович відповів: "Кількість невелика, про тисячі мова не йде".

Водночас прес-офіцер наголосив, що нестача молодших офіцерів у ЗСУ не є критичною.

"Не можна говорити про якийсь великий некомплект. Життя не стоїть на місці - у когось закінчується контракт і він звільняється, хтось переходить на вищі посади. Тобто, йде переміщення по кар'єрних щаблях і відповідно звільняються посади первинних офіцерів", - пояснив Юзеф Венскович.

Некомплект молодших офіцерів також заповнюватимуть за рахунок сержантів-контрактників з бойовим досвідом, які проходитимуть відповідне навчання.

Як служитимуть

Міноборони України Міноборони України

Служитимуть новопризвані півтора року (18 місяців).

Варто наголосити, що у зону АТО їх не відправлятимуть.

"Зараз існує необхідність призвати офіцерів запасу для їхньої допідготовки і підготовки, для набуття ними досвіду у небойових військових частинах і підрозділах. Вони не будуть залучатися до зони АТО", - завірив Юзеф Венскович.

Базовий курс підготовки (чи перепідготовки на "дефіцитні" спеціальності) триватиме три місяці, після чого офіцерів направлятимуть у пункти постійної дислокації підрозділів у тилу.

Утім, потрапити на передову призовники все ж зможуть - для цього вони повинні будуть за власного бажання укласти контракт з армією і пройти всі відповідні процедури.

У Генштабі також відзначають - на призваних офіцерів запасу повністю поширюватиметься соцпакет пільг і гарантій, передбачений для офіцерів-контрактників.

Водночас їм гарантуватиметься збереження робочого місця та середньої заробітної плати, а для тих, хто отримує другу вищу освіту - місце навчання.

Кого не призиватимуть

У Генштабі визначили кілька категорій офіцерів запасу, яких або не призиватимуть взагалі (у мирний час), або ж кому буде надана відстрочка.

Зокрема призов не стосуватиметься:

 • не придатних за здоров'ям;
 • старших від 43 років;
 • офіцерів запасу, які проходили військову службу;
 • тих, у кого хтось з близьких родичів загинув чи став інвалідом під час військової служби чи військових зборів;
 • тих, хто до набуття громадянства України пройшов військову службу в інших державах;
 • засуджених за до позбавлення чим обмеження волі, зокрема й звільнених від відбування покарання.

А відстрочка надаватиметься:

 • за сімейними обставинами;
 • за станом здоров'я;
 • для здобуття освіти;
 • для продовження професійної діяльності.

Деталі по кожному пункту щодо відстрочки Генштаб пояснив у спеціальному роз'ясненні.

Рішення про надання відстрочки ухвалюватиме атестаційна комісія військкоматів.

"Після отримання повістки про призов на військову службу офіцери запасу зобов'язані прибути у визначений пункт збору і в термін, зазначений в повістці. У разі неявки офіцерів запасу без поважних причин за викликом вони несуть відповідальність у порядку, встановленому законом", - попереджають у Генштабі.

"Піджаки" чи військовий ресурс

У 2014-2015 роках мобілізованих офіцерів запасу без досвіду служби на армійському сленгу називали "піджаки" - з натяком на брак необхідних знань для командування підрозділами у бойових умовах.

"Якщо у людини є військовий квиток офіцера запасу, це зовсім не означає, що вона може виконувати обов'язки, наприклад, командира взводу", - розповів ВВС Україна Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.

"Загального військового офіцера, командний склад, треба готувати десь чотири роки. Навіть по прискореній програмі - не менше ніж про рік, якщо в нього вже є якась базова підготовка", - додає експерт.

За час навчання майбутні офіцери мають вивчити ази загальновійськової тактики, а також так звану "матчастину", з якою їм доведеться працювати.

Для офіцерів у мотопіхотних підрозділах, наприклад, остання полягає у вивченні принципів використання всієї стрілецької зброї та техніки, що перебуває на озброєнні підрозділу.

"Завдання офіцера - не лише командувати, а й навчати особовий склад. Тобто у бойовій обстановці, наприклад під час виїзду на БМП, бути не гіршим, ніж його підлеглі", - пояснює Олексій Мельник.

Тим не менше, багато хто з випускників військових кафедр під час всіх шести хвиль мобілізації гарно проявив себе в АТО і залишився служити на контракті.

У Генштабі переконані - ресурс людей із базовою підготовкою можна і варто використовувати.

За даними начальника Головного управління персоналу Генерального штабу Артура Артеменка, лише за останні сім років таких офіцерів запасу в Україні з'явилося майже 92 тисячі.

Стрічка новин