Харківський бабак спрогнозував ранню весну

Пухнасті пророки. Бабак Філ у США передбачив довгу зиму, харківський Тимко – ранню весну. Полтавська лисиця Аліса також приєдналась до синоптиків. Чи є зв'язок між тваринами та природою, та чи вірять полтавці у народні прикмети – далі у сюжеті.


Кому вірити: бабаку чи гідрометцентру?! Щороку 2 лютого у всьому світі чекають на прогноз погоди від пухнастого. Звати його «Великий Філ». Мешкає він у Панксатоні (США), містечко називають «Світовим центром погоди».

Тисячі глядачів і один віщун – така математика свята. Якщо гризун баче в цей день свою тінь і лізе спати назад до нори – буде ще кілька морозних тижнів. Якщо ж бабак тіні не побачив – варто чекати на ранню весну. В Україні також є пухнасті пророки. Їх двоє. Один у Львові, інший у Харкові. Останнього звати Тимко. За його прогнозом, цьогоріч весна прийде через шість тижнів і буде теплою. Полтава не має власного бабака. Однак, є лисиця.

/Борис Бзот, має домашню лисицю
У лисиць є свій погодній цикл. Собака чи кішка «гуляють» кілька разів на рік, а лисиця – лише раз на рік. Цей момент виражається погодніми умовами, бо маленькі лисички народжуються рівно через 53 дні, як зійде сніг/

Тож, за полтавськими підрахунками, весняного сонечка доведеться чекати довго. Шістьма тижнями не обійдеться. Як зазначає народознавець Ростислав Шевченко, прикмети мають право на існування. Але не завжди вони наочно підтверджені. Іноді українці задля забави вигадували взаємозв'язок між тваринним світом та природою.

/Ростислав Шевченко, народознавець
Людям завжди хотілося заглянути у майбутнє. Раніше люди усвідомлювали цей глибинний зв'язок подій, вчинків, звичок. Саме вивчаючи все це, формувалась вища культура суспільства/

Відношення до народних прикмет у місцевих – компромісне. Кажуть, щось співпадає, щось – ні.

/ІНТЕРШУМ
1. - Ви вірите в народні прикмети?
    - В якісь вірю, в якісь – ні.
2. Чув, що іноді збуваються ті, що про погоду.
3. Від людини до людини передавалося, якась частка правди існує. Це наше надбання/

Зазначимо, офіційного статусу свято бабака набуло у 1886 році. За всю історію святкування прогноз бабака справдився лише в 39% випадків.

Стрічка новин