Дві історії – на одній виборчій дільниці у Полтаві

Бабусі із зайвими бюлетнями та викинутими грошима – дві історії – на одній виборчій дільниці у Полтаві. Проміжними підсумками спостереження за днем голосування 15 листопада поділились представники громадської мережі ОПОРА. Який тур виборів був врожайнішим на порушення і чи підтвердилися закиди в інтернеті про наявність у кабінках ручок з чорнилом, що зникає, – дивіться далі.

Другий тур – значно менше порушень. Такі спостереження оприлюднюють представники Громадянської мережі ОПОРА. Порівняно з 25 жовтня, українці до мінімуму звели недотримання виборчого законодавства. Наприклад, порушень таємниці голосування спостерігачі виявили лише 9%. А видача бюлетнів без паспортів з майже 18 процентів у першому турі зменшилася до менш ніж одного відсотка у другому.

/Дар'я Черкашина, координатор Громадянської мережі ОПОРА у Полт.обл.
З приводу другого туру: ми такого у Полтаві не зафіксували. Як правило, у першому турі такі порушення були, коли голосування відбувалися у сільській місцевості. Там всі одне одного знають. Приходили говорили: «Я паспорт забув. Та ви ж мене знаєте, давайте бюлетень». Були випадки, коли бюлетні таки видавались, і спостерігачі викликали міліцію/

А ось інформація про те, що на дільницях будуть ручки зі зникаючими чорнилами, кажуть в ОПОРі, виявилася фейковою. Втім, це посилило пильність і громадян, і працівників ДВК. Так само, як і незначні порушення: 15 листопада правоохоронці отримували чимало дзвінків з проханнями різних перевірок на наявність порушень закону.
У Полтаві був зафіксований єдиний випадок, коли виборець намагався вкинути два бюлетні одночасно, говорять представники ОПОРИ. Співпав він з іншим прецендентом.

/Дар'я Черкашина, координатор Громадянської мережі ОПОРА у Полт.обл.
Одна пенсіонерка пояснила членам ДВК, що її чоловік знаходиться вдома. Він не може ходити. Тому вона взяла його паспорт, і попросила проголосувати за нього також. На що їй видали два бюлетня. І в той момент, коли вона вкидала їх до урни, це помітили та викликали міліцію. Друга – побачивши, що цю затримують, почала швидко виходити і викинула дві купюри по 500 гривень до смітника/

Чи мали місце тут порушення, які і хто за них відповідатиме – з'ясовують правоохоронні органи.
Крім того, на одній з дільниць у Полтаві під час штампування безслідно зникли 26 бюлетнів. Фахівці відзначають і те, що багато листів для голосування полтавці просто псували, виражаючи неповагу обом кандидатам.
Загалом, констатують спостерігачі, вони не зафіксували значних порушень, що могли вплинути на результати виборів.

Стрічка новин