Конституційний процес в Україні став темою виставки, яку підготував Держархів

Конституційний процес в Україні став темою виставки, яку підготували працівники Державного архіву області. Основу експозиції складають копії документів періоду Козаччини та УНР, а також радянської епохи та незалежної України. Разом з краєзнавцями та представниками громадськості побували на відкритті виставки і наші кореспонденти.

Виставка, яку відкрили в обласній державній адміністрації, складається із трьох розділів. Перший стосується періоду Козаччини та Української Народної Республіки. Головний експонат тут – копія сторінок «Конституції Гетьмана Пилипа Орлика та вольності Війська Запорозького». Оригінал, написаний латиною, зберігається у Швеції, а його аналог на староукраїнській – у Москві.

/Валентина Гудим, директор Державного архіву Полтавської області
Ми є авторами першої писаної Конституції, яка хоч і не діяла, але була написана задовго до конституції Америки або Польщі/

Окрім Конституції, у першому розділі – копії таких документів, як «Коломацькі статті», Універсали Української Народної Республіки 1917-18 років та Декларація Директорії УНР. Другий розділ розповідає про радянський період, репресії проти представників української інтелігенції, нищення культових споруд та ідеологічну обробку населення. Ознайомитись з цими документами в той час пересічні громадяни не мали можливості, нині ж вони – у вільному доступі.

/Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області
Щодо змісту, ми не могли ні прочитати, ні осмислити, ні сказати свою думку щодо цих речей. Шлюзи відкрилися лише в останні роки, в період незалежності/

Завершується експозиційна підбірка документами, які відтворюють події демократичних перетворень в Україні, зокрема, й на Полтавщині у першій половині 90-х років ХХ століття.

Стрічка новин