До фахівців центру планування сім'ї звертаються при плануванні сім'ї та різноманітних патологіях

Часто ми говоримо або чуємо від інших: «У нього хороші гени». Саме їх, гени, ми зазвичай звинувачуємо, коли наша зовнішність не відповідає певним критеріям або ж, навпаки, дякуємо предкам за вроду, гарну пам'ять чи інші спадкові ознаки. Насправді ж, більшість із нас навіть не підозрює, які перспективи відкриває перед людством генетика. Нині до фахівців цього профілю звертаються при плануванні сім'ї та різноманітних патологіях. Щороку в обласному центрі медичної генетики приймають близько 14 тисяч пацієнтів.

Нині у Полтаві діє обласний центр медичної генетики та лабораторії, оснащений сучасним обладнанням, а ще у 80-х роках у місті працював лише кабінет генетики. До медичних фахівців цього профілю зазвичай звертаються, щоб дізнатися: чи не загрожують спадкові недуги, вірогідність народження хворих дітей, а також, яку допомогу можна надати малюкам зі спадковими захворюваннями. Приводів для консультації у генетика може бути безліч. Показаннями, здебільшого, слугують вроджені або спадкові патології.

/Людмила Касьян, завідувачка обласним центром планування сім'ї

Якщо у сім'ї є проблеми спадкового характеру, випадки народження мертвих дітей або ж діти з патологіями, то генетики повинні допомогти розібратись у спадкових захворюваннях/

Генетичні порушення, наголошують лікарі, – основа більшості захворювань. Серед них і безпліддя. За даними обласних кабінетів планування сім'ї, в області – близько 2-х тисяч жінок з таким діагнозом, проблеми із народженням дітей має мільйон подружніх пар в Україні. До генетика радять звернутися ще на етапі планування сім'ї.

/Ірина Бриль, головний лікар обласної клінічної лікарні відновного лікування та діагностики

Народжуються, от буває – одні хлопчики або одні дівчатка. Говорять, що чоловік винен! Ми, генетики, вам скажемо: то є природній процес, і втручатися в нього не зовсім коректно/

Завдання фахівців – попередити виникнення генетичних збоїв. Ще із 1989 року на Полтавщині введено масовий скрінінг новонароджених на фінілкетонурію. Нині ж дітей обстежують на кілька спадкових хвороб, серед них – муковісцидоз та адреногенітальний синдром. Якщо ці недуги вчасно помітити, їх можна вилікувати. До того ж є захворювання, від яких потерпають лише чоловіки, наприклад, гемофілія, цей фактор слід враховувати при плануванні вагітності. Зазвичай генетики збирають інформацію про три покоління, тож важливо знати свій родовід та хвороби предків. У майбутньому це знадобиться вам та вашим дітям.

Стрічка новин