Полтавський майстер взявся відродити забуте мистецтво

Полтавський майстер художнього різьблення та дерев'яної скульптури вирішив відродити забуте багато століть тому мистецтво. Колись українці активно використовували вибійку в ужитку. Нині про це ніхто не чув і знайти майстрів, які б займалися такою творчістю, практично неможливо. Що таке ручна вибійка по тканині, на власні очі бачили Інна Безугла та Олексій Гнипа.

Володимир Маркар'ян – учасник багатьох всеукраїнських та міжнародних виставок, але до цієї він був відомий як майстер художнього різьблення та дерев'яної скульптури. У 2001 році полтавець активно почав цікавитися та займатися вибійкою по тканині.

/Володимир Маркар'ян, автор виставки

Фактично, я до цього робив тільки форми, десь 6 років. І потім дійшов до висновку, що і пряничні форми, і орми для вибійки традиційно робили різьбярі. Вперше дивуєшся, коли вирізаєш цю форму: дивно так, чудно. А коли починаєш вибивати на тканину – усе яскраве, чудовий настрій з'являється/

Димка, друковниця, вибиванка, мальованка – так по-різному колись давно називали українці техніку ручної вибійки по тканині. Вона прийшла до нас зі сходу – Індії та Китаю, а перша згадка про її український варіант зустрічається в 11 столітті у Київській Русі, розповідає Володимир Маркар'ян. У 19 столітті цей вид мистецтва був досить поширеним, з'являлися навіть спеціалізовані майстерні. Тоді за допомогою вибійки прикрашали ужиткові речі: скатертини, серветки, тканини, хустки, рушники та спідниці.

/Володимир Маркар'ян, автор виставки

Традиційно українська вибійка мала стримані кольори: чорний не використовували, хоча робили її з сажі. Синю брали, зелену. Перетирали і варили на олії/

Майстер також намагається дотримуватись цих традицій. Тканину, говорить він, наприклад, як і колись, натуральну з льону чи конопель, нині знайти не проблема. Вона навіть кращої якості, адже ткана не вручну і не має вузликів. Мистецтвознавці кажуть, що вибійкова техніка давніша за вишивку, втім, якщо остання нині дуже популярна, то вибивка практично забута.

Стрічка новин