Ціни на цигарки ростуть, а курців менше не стає

До такого висновку дійшло «Бюро статистичного аналізу» на основі соціологічного опитування, яке проводилося в серпні-вересні. Чому ж саме полтавці не поспішають розпрощатися з цигаркою, з'ясовував Віталій Артамонов.

Те, що паління нікому здоров'я не додає, – відомо всім. А от сама проблема куріння населення України турбує мало. У 2011 році «Бюро статистичного аналізу» провело соціологічне опитування. Методом телефонування було визначено думку 1000 респондентів. За результатами дослідження, з абсолютною похибкою на рівні 3,5-5%, визначили – проблема паління турбує лише 1% оптаних громадян. Продажі тютюнових виробів також суттєво не знизились, незважаючи на те, що протягом 2008-2011 року акцизні ставки на алкогольні та тютюнові вироби збільшились в 7 разів. Теорію статистики перевіряємо на практиці в одному з кіосків Полтави. Продавчиня впевнено запевняє – палити її покупці менше точно не стали.

/Олена, продавчиня в кіоску

Той, хто палив дорогі марки, той і палить дорогі марки. А ті, хто палив середні марки, вони не перейшли на більш дешеві. Ті, хто курив дешеві, взагалі кинули, або хто його знає, що вони курять. Можливо, самосад/

Причиною неможливості відмовитись від куріння, хоча у такий спосіб можна зберегти не тільки своє здоров'я, а й, за найскромнішими підрахунками, близько 300 гривень на місяць, спеціалісти називають психологічну проблему нашого населення, яке в більшості пробує цигарку ще в дитинстві.

/Марина Фесенко, психолог центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді

Проблема психологічної залежності від паління в тому, що людина починає палити ще в підлітковому віці, і разом з фізичною залежністю отримує психологічну, і вже не може полишити цю звичку/

Всі добре пам'ятають, як після першого підвищення цін на цигарки обурювались палії, потім же це обурення кудись зникло. Так буде й надалі, переконані полтавці. Хто не зможе купувати цигарки – вирощуватиме тютюн сам.

/Бліци

- 100 гривень пачка. Тоді не будуть палити. Будуть самі вирощувати тютюн

- Звичка є звичка, як палили, так і будуть палити

- Це не фізична потреба, більше психологічна, і люди з огляду на це палитимуть в будь-якому випадку

- Не знаю. Я як палив, так і палю/

Практика педагогіки показує: виховання забороною – не найкращий метод. Тому підвищення цін на тютюн навряд чи виправить ситуацію з кількістю паліїв. Експерти радять змінювати систему антитютюнових компаній та загалом української економіки. Та це вже – зовсім інша тема.

Стрічка новин